Życie jest piękne

Ludzie upośledzeni umysłowo zawsze mnie trochę przerażali. Cóż, może nie tyle oni sami co bardziej perspektywa przebywania z nimi. Co mam robić? Co mam mówić? Czy oni w ogóle rozumieją co mówią? A jeśli zrobię coś nie tak?

Obejrzałam ,,Chce się żyć” i coś się u mnie w tej sprawie zmieniło.

Film opowiada historię Mateusza chorego na porażenie mózgowe. Obserwujemy poszczególne etapy jego życia- od dzieciństwa aż po dorosłość.

Wcielający się w rolę chłopaka Dawid Ogrodnik jest… wow. Ogrodnik, ty utalentowany skurczybyku. To żywy dowód na to, że wiek niekoniecznie idzie w parze z umiejętnościami. Chociaż młody wciąż gra wybitnie i tak realistycznie, że wiele osób (w tym ja, przyznaję) uwierzyło, że na ekranie widzimy osobę upośledzoną. Zanotować nazwisko. Na pewno jeszcze je usłyszymy.

Co myślicie po przeczytaniu opisu filmu? Nie brzmi zbyt optymistycznie, prawda? A tu niespodzianka. To piękny i radosny film. Naprawdę. Bo pomimo ciężkiej tematyki robi to, co teraz bardzo trudno- czyli doskonale równoważy humor, smutek i powagę. Mamy chwile poważne, mamy też takie przy którym zdarzy nam się uronić łzę, ale co najważniejsze- mamy też takie, przy których się autentycznie uśmiechniemy. Ot, życie- pomimo złych chwil znajdą się też te radosne.

Taki sam jest soundtrack. Radosny, smutny, dramatyczny jednocześnie. Piękny.

Ludzie upośledzeni umysłowo zawsze mnie trochę przerażali.
Bez sensu.
Przecież to ludzie dokładnie tacy sami jak ja.
Jak Ty.
Jak Twoja nauczycielka.
Jak Twój szef.
Po prostu zostali gorzej potraktowani przez los.Daj lajka!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>